Devlet Hizmeti Yükümlülüğü

Nedir ?

Devlet hizmeti yükümlülüğü (DHY), mecburi hizmet, zorunlu hizmet...

Bazen farklı kaynaklarda farklı isimlerle anılsa da DHY özetle;
Yurt içinde veya yurt dışında, tabip, uzman tabip, yan dal uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, her eğitimleri için ayrı ayrı olmak kaydı ile Sağlık Bakanlığı tarafından atandıkları yere göre değişen 300 ila 600 gün süreyle görev yapması zorunluluğudur.

Konu ile derinlemesine ilgilenmek isteyenler ilgili kanun ve İlgili genelgeyi inceleyebilirler.

Aklınza takılabilecek bir çok sorunun cevabı için TKHK sunumuna, TTB sayfasına veya diğer TTB sayfasına göz atabilirsiniz.

Genel Bilgiler

DHY kuraları iki ayda bir olmak üzere yılda altı defa düzenlenmektedir. Kuraya katılan hekim sayıları her geçen gün artmakla birlikte ortalama 7.000 pratisyen hekim ve 5000 uzman hekim DHY atamalarına katılmaktadır.

Atamalar Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim, Aralık aylarında Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Bu altı atama döneminden her birinde uzman hekimlerin katılım sayısı çok değişmemekte; yaklaşık 750 - 1.000 arasında uzman hekim atamaya katılmaktadır. Ancak pratisyen hekimlerin atamaları, mezuniyetleri ile ilişkili olduğundan özellikle Ağustos ayında düzenlenen atamaya katılım oldukça yoğun olmaktadır. 5.000 - 6.000 arasında pratisyen hekim Ağustos ayında düzenlenen atamaya katılmaktadır. Ara dönemlerde bu sayı 200 kişiye kadar düşebilmektedir.

İletişimin Önemi

DHY kuraları iki ayda bir olmak üzere yılda altı defa düzenlenmektedir. Kuraya katılan hekim sayıları her geçen gün artmakla birlikte ortalama 7.000 pratisyen hekim ve 5000 uzman hekim DHY atamalarına katılmaktadır.

Atamalar genellikle Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim, Aralık aylarında Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Bu altı atama döneminden her birinde uzman hekimlerin katılım sayısı çok değişmemekte; yaklaşık 750 - 1.000 arasında uzman hekim atamaya katılmaktadır. Ancak pratisyen hekimlerin atamaları, mezuniyetleri ile ilişkili olduğundan özellikle Ağustos ayında düzenlenen atamaya katılım oldukça yoğun olmaktadır. 5.000 - 6.000 arasında pratisyen hekim Ağustos ayında düzenlenen atamaya katılmaktadır. Ara dönemlerde bu sayı 200 kişiye kadar düşebilmektedir.